Björn Grünstein

Det är med stor sorg och saknad som vi idag nåddes av beskedet att sensei Björn Grünstein, 6 dan hastigt har gått bort. I helgen skulle han ha hållit träningsläger hos oss i Karlstad och det känns tomt när han inte är med oss längre. Björn Grünstein har betytt mycket för vår klubb. När vår sensei Dag Syversen lämnade karatestilen Shito Ryu och startade klubben Hammarö Karate var det Björn Grünstein som han fick kontakt med och som lärde upp Dag i stilen Shotokan. 1994 bildades Karlstad Shotokan Karate och Björn Grünstein har följt oss hela tiden.

Vi är många som genom åren sett fram emot hans träningsläger, där han på ett mycket pedagogiskt och sporrande sätt delade med sig av sina djupa och insiktsfulla kunskaper i karate. Han visste hur han skulle locka fram det bästa ur oss alla. För en ytlig betraktare kunde hans träningsmetoder ibland framstå som lite bryska, men bakom attityden fanns mycket värme och hjärta. Som en av landets mest framgångsrika tränare i kumite har han varit ett stort stöd för de talanger i vår klubb som ingått i landslaget. Förutom karate har han också lärt oss mycket om budons och karatens historia, japansk kultur och samurajsvärd – ämnen som han hade stor kunskap om.

Tack Björn, för allt du lärt oss och all du gjort för vår klubb!

Tack för allt Björn Grünstein

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

meireles-stacie