gruppbild karateklubben
Karlstad Shotokan Karate har Prova på-dag
Karlstad Shotokan Karate bjöd på en strålande uppvisning i Muséeparken förra helgen, när det var Prova på-dag och olika föreningar passade på att visa upp sig. Karaten tog plats vid sidan om magdans, scouter och teater och ett 30-tal andra föreningar. Men det var karaten som drog mest blickar till sig.

25 av våra medlemmar visade upp sin bästa sida och gav oss kihon, kumite och katauppvisningar inför nyfiken publik.
Alla som var med slet hårt i värmen, både med showen och med att dela ut flyers om karate och vår klubb. Förhoppningsvis leder det till många nya medlemmar som vill börja träna karate i höst.

Kumite-uppvisning av hög klass

Ata och Ibrahim hade tränat in en riktigt snygg fight-uppvisning.

Fin föreställning med kihon och kata

Barngruppen under ledning av tränare Phuong gjorde en riktigt tight och proffsig uppvisning av olika tekniker, Sean visade upp katan Bassai dai och sedan lite olika attack- och försvarstekniker tillsammans med Oskar. Mycket bra genomfört. Kort sagt bjöd klubben på en strålande uppvisning i strålande sol!

Snygg uppvisning i strålande sol

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

jannell_lizabeth ballas_francina@mailxu.com